Úvod
V letošním ročníku s podtitulem „Válka gangů“ Vás v našem herním systému nečekají výrazné změny. Svým důrazem je založen především na opravdovém hraní v rámci námi vytvořeného fantasy světa. Jedná se o systém „bezživotový“. Stručně řečno, hrajete především divadlo pro ostatní a pro sebe, napříč veškerým děním larpu, tzn. během boje, řeči, herního zranění, či konzumace jídla. Vaše touha po vítězství by neměla ani na okamžik převážit nad snahou o to dobře si zahrát. Rádi bychom, abyste se pokusili vyvarovat také veškeré řeči „off-topic“(nesouvisející s Larpem), která může na nevhodném místě kazit hru ostatním. Na hráče jsou tak kladeny vyšší nároky, ale to vše se záměrem společného intenzivnějšího prožitku ze hry. Hráči oblibující bitvy si nemusí přijít na své. Přesto, že součástí Larpu je rovněž Boj, netvoří rozhodně jeho hlavní složku.

Typem hry, se snažíme skloubit principy světa a družinovky. Užijete si snad jak boje malých skupin, tak pěkného roleplay. Další důležitou složkou akce bude téměř úplná eliminace neherních věcí a lokací (vše se v herní čas děje herně). Hraje se orientačně od devíti ráno do jedné v noci, druhý den se začíná opět v devět a končí cca kolem oběda.

Vše co chcete ve hře mít a použít, si musíte přivézt s sebou… Kdo v inventáři nemá louč, svíci, nebo kahan, ten si v noci moc neposvítí. Je však nutné zachovávat základní bezpečnost v interiérech zámku, kam byste větší otevřené ohně nosit neměli. Petrolejka, svíčka a kahan sou OK.

K ubytování je třeba podotknout, že spíme na zámku. Stany tudíž tahat nemusíte, ale karimatka nebo deka se pod spacák hodí. Místnosti, kde budete mít uloženy věci, mohou být herní (většina ložnic na zámku herní nebude) po celý herní čas, vyjma vašich osobních věcí, do kterých vám nemá co kdo šahat! Ráno proto doporučuji trochu poklidit a věci si uspořádat ke straně místnosti. Do svých "neherních věcí" samozřejmě neschovávejte žádné „herní předměty“.

Upozornění   Všichni zúčastnění jsou starší osmnácti let nebo v doprovodu osoby starší osmnácti let.(kdo není jakoby byl, protože i se souhlasem rodičů padá veškerá odpovědnost na nás, případně na správce zámku) Veškerou odpovědnost za své činy si proto nese každý sám.
   Tentokrát budou mít závisláci na nikotinu trochu lepší život, neboť herní území není v lese. I tak neradi uvidíme cigarety. Pokud někdo nedokáže udržet svou závislost na uzdě, kuřte alespoň z dýmky nebo něčeho, co se hodí do fantasy světa, minimálně nepoužívejte originální krabičky! Nekuřte, pokud si to vaše okolí nepřeje, raději se před zapálením dovolte.

Jídlo a pití
Můžete konzumovat jak jídlo vlastní, tak jídlo zakoupené v herní hospodě. Pamatujte však na to, že jídlo i pití v hracím čase podléhá hře samotné. Ve městě je nedostatek zdrojů (jídla, pití a léčiv) a proto chcete-li se najíst, musíte mít herně surovinu jídla či pití, představovanou zalaminovaným papírkem. To platí i v případě, konzumujete-li jídlo vlastní. Abyste si lépe představili celý herní mechanismus. Ve hře neexistují peníze. Místo nich tu jsou kartičky se surovinami (jídlo, pití, léky). Tyto kartičky zastupují skutečné jídlo a pití. Chceteli se najíst či napít, musíte odevzdat-spotřebovat příslušnou surovinu organizátorům, přičemž jedna kartička pití představuje 0,5 litru vody a kartička jídla svačinu (dvě kartičky pak větší jídlo jako je např oběd). Přijdete-li do hospody, můžete kartičky směnit s hospodským za skutečné jídlo a pití. V herní hospodě navíc zaplatíte za jídlo reálnými penězi. Bude zde k dostání např. klobása, nakládaný hermelín, utopenec, guláš, pivo, víno, medovina atp.
"Bez peněz do hospody nelez!". Ceny budou shodné s pořizovacími náklady potravin. (jídlo se neplatí ze startovného) Tzn. po předchozích zkušenostech zdůrazňuji - nezapomeňte krom peněz na registraci ještě něco na jídlo – (např. klobása asi za 15,- či pivo cca za 20,- ,). Prosíme tímto hráče, aby nezapomněli s sebou přibalit "nádobí" ze kterého budou v hospodě jíst a pít (korbely, misky, lžíce), měly by vypadat trochu stylově. Není v naší moci zajistit nádobí pro 50 lidí.

Tvorba postavy
Při tvorbě postavy a jejího charakteru byste měli zohlednit situaci, v které se město Emberpolis nachází. Po revoluci a svržení tyrana se celá země zmítala v bojích o moc, které se postupem času změnily v boj o přežití. Každý se snaží urvat si především něco pro sebe. Obyvatele města tvoří proto téměř výhradně spodina. Žije v něm řada zlodějů, rváčů, žebráků, žoldáků, překupníků, pašeráků, lichvářů, a prostitutek sdružených v místním nevěstinci. Charaktery lidí města budou samozřejmě různé, společné mají ale to, že nikomu z očí nekouká dobrý úmysl.
   Hráči by měli věnovat alespoň drobnou přípravu vytvoření charakteru vlastní postavy. Je zde dá se říci volnější ruka. Ať už ve hře budete zastávat nějakou "profesi" (vymahač dluhů, kovář, atp.), či skončíte zpočátku jako žebrák, vyplatí se věnovat předpokladům postavy pozornost. Můžete zůstat u hraní přirozenosti „sama sebe“, či si předem stanovit vlastní cíle, z čeho máte strach, jak reagujete v krizových situacích, jak jste loajální vůči přátelům, nebo si připravit příběh ohledně Vaší minulosti a původu. Fantasy/ii se meze nekladou a rozhodně tím můžete spestřit hru. Budete-li chtít, můžete nám rovněž Vámi vytvořený charakter a informace o vaší postavě poslat. Na oplátku můžete čekat, že si v některých místech hry více zahrajete a vaše postava bude svázána s osudem ostatních

Boj
Abychom se přiblížili reálnosti boje a ještě zvýšili kvalitu hry, upustili jsme od dnes již zastaralého systému počítání životů. Místo toho vás čeká hraní daného zranění. Je na vás a vašem posouzení, jak vážné zranění vám daná zbraň způsobila, proto se snažte! (Je rozdíl, když vaši nohu škrtne špička meče nebo dýky a když do ní dostanete plný zásah bojovou palicí nebo sekerou. V prvním případě to posoudíte jako škrábnutí, které vás leda tak rozlítí a jen vám roztrhlo oblečení a poranilo kůži. Zato v druhém vám palice rozdrtí pár kostí a vy se s bolestí skácíte k zemi a z bojiště se leda odplazíte, nebo vás někdo musí vzít na záda.) Z uvedeného příkladu je snad již zřejmý celý soubojový systém a posuzování zranění. Pomyslně můžete např. rozlišovat na lehká, střední a těžká zranění. Lehká zranění jako škrtnutí, co vás neomezí v boji a pohybu, ale po boji je dobré je ošetřit, se středním zraněním ruky už v ní stěží udržíte meč a na nohu úplně nedošlápnete, ale jakžtakž ještě stojíte a nakonec při zásahu kyjem dvoumetrového obra do ruky budete otřeseni bez schopnosti s ní cokoliv udělat a do nohy se zhroutíte k zemi… Bude vždy jen na vás a vašem umění, jak zahrajete a posoudíte daný zásah. U střelných zbraní luku a kuše platí to samé. Hrajte otřesení a to, co by vám šíp způsobil. (Přímý zásah do hrudi vás bez brnění prošpikuje, padáte na zem a během chvíle umíráte) Může se také stát, že si prostě nebudete vědět se svým zraněním rady. V těchto případech se snažte raději uznat zásah za těžší, než si ho nevšímat. Je to lepší, než abyste zkazili ostatním hru tím, že budete nezničitelní.

Zásahové plochy
Prosíme hráče, aby se snažili vyvarovat cílením ran na hlavu, krk, klouby a rozkrok. Kdo bude přistižen, že takové údery rozdává záměrně, vyslouží si herní postih, nenávist organizátorů a případně vyloučení ze hry. Zásahy do těchto míst, pokud už k nim dojde jsou však platné.

Léčení
Zranění můžete léčit magicky - kouzlem, lektvarem. Takto vyléčené zranění se zhojí okamžitě a postava může vyrazit plná sil vstříc dalšímu dobrodružství. Dále je možné léčit "klasickým způsobem", tzn. obvazy a mastmi. Každé vážnější zranění vám musí někdo ošetřit. Po obvázání samozřejmě nějakou dobu trvá, než se vám zranění zahojí. Doba léčby je cca 15 - 45 minut, záleží na vážnosti zranění.
Pomůcka pro posuzování doby léčby je následující:
pro lehká zranění -15 min.
pro střední zranění-cca 30 min.
pro těžká zranění -cca 45 min
přičemž zraněný může víceméně normálně fungovat po uplynutí poloviny této doby(měl by se trochu šetřit). Nicméně obvaz na ráně musí nechat i druhou polovinu, aby léčení bylo úplné. S rozseknutým břichem (tedy "těžkým zraněním") vás např. musí vzít na nosítka a léčení potrvá přibližně 40 minut s tím že 20 byste měli spíše pouze ležet na lůžku.

   Znamená to ve zkratce větší důraz na skutečné hraní vašich zranění. Vážnost zranění a dobu léčení si při jejich ošetřování domluví ten, kdo raněného léčí spolu s raněným. Posouzení je na hráčích samotných. Léčit obvazy umí jen ten, kdo se tuto dovednost během hry naučí, nebo jí disponuje od začátku. Na neléčená zranění postava velmi záhy umírá. V případě těžkých to je cca 3-5 minut pokud se vám ihned nezačne léčitel věnovat...

Nemoci a léčiva
Ve hře se bude vyskytovat řada nepříjemných nemocí s rozličnými účinky na váš organismus. Jsou v zásadě dva možné způsoby, jak tyto nemoci léčit. Zaprvé: pomocí jedné z herních surovin - kouzelných hub. Na papírku, představujícím nemoc, si vždy přečtete, jaké množství houby je třeba požít, aby byla vaše nemoc v daném stádiu vyléčena. Jinak je také možné nemoci léčit pomocí speciálních lektvarů, které však budou herně takřka nedostupné.

Smrt
Z rozličných důvodů hráčovu postavu může postihnout smrt. Nejčastěji díky neléčeným zraněním nebo nemocem a jedům. Mrtvá postava zůstává 5 minut ležet na místě aby umožnila protivníkům své okradení, případně oživení nebo manipulaci s mrtvolou.
   Pokud po smrti o vaši mrtvolu již nikdo nejeví zájem nebo ani není v dohledu, případně uplynulo oněch 5 minut, kontaktujete nejprve kněží boha života. Poté se odeberete do neherních prostor, kde se za 60 minut zrodíte znovu. Po vaší smrti se rodíte jako stejná postava. Ztrácíte vzpomínky za poslední hodinu života. Pokud jste zemřeli na některou z herních nemocí, po znovuzrození vám tato nemoc zůstává v prvním stádiu. Zůstávají vám všechny získané schopnosti, zvl. herní předměty a suroviny(pokud jsi jako mrtvola nebyl okraden). Každý po smrti dostane navíc od organizátorů tzv. životní minimum (1 kartička s jídlem a 1 s vodou) V době oživování budete v „neherním“ oživovacím prostoru, kde můžete rozmlouvat s ostatními mrtvými dušemi a čekat na život. Oživování si můžete zpříjemnit tím, že si v neherním prostoru odložíte zbraně a herní předměty, a jako cizinci navštívíte hospodu. Tam ovšem musíte hrát naprosto nezávislou postavu, která nijak nezasahuje do osudu ostatních hráčů a nezná žádné informace, jen se jde najíst a napít. (utrácíte zde již suroviny ze základu, který jste dostali na „nový život“ od organizátorů). Poslední možností oživování je, že vás organizátor požádá o zahrání nějaké krátkodobé role.

Jak se okrádá
Krást se smějí pouze suroviny a herní předměty. Herní předměty jsou věci, na kterých jsou písmena HP (výjimečně i bez označení). Jde o různé předměty z questů nebo zakoupené u obchodníka. Chcete-li někomu věc ukrást, musíte mu jí reálně v nestřežené chvíli vzít, aniž by se o tom dozvěděl. Pokud se rozhodnete tento zločin spáchat, nikdy při tom nesmíte poškodit ničí vybavení. Například by opravdu nebylo vhodné, pokud byste někomu rozřízli měšec, natrhli kostým atp. Pokud by někdo chtěl okrást mrtvého, musí jej reálně prohledat. Prosíme proto hráče, aby součástí jejich kostýmu byly i herní kapsy a měšce. Další možnosti okrádání existují, více viz Seznam schopností dole

Drogy a závislost
ve hře se bude vyskytovat několik herních drog ve formě bonbónů. Výhoda drogy je taková, že na čas zlepší vaše schopnosti. Nevýhodou je to, že na ní můžete získat závislost. Po užití drogy si přečtěte vždy přibalený papírek. Z něj se dozvíte její učinky i to, zda jste se stali závislými. Závislými se můžete stát již při prvním užití, nicméně nemusíte. Záleží na vašem štěstí :). Když získáte závislost, musíte drogu brát každé tři hodiny. Ve chvíli kdy to neuděláte dostanete absťák a vaše vůle se soustředí jen na jediné - získat danou drogu. Pokud si drogu nevezmete v rozestupu dalších 3 hodin, vaše postava umírá. Pozitivní účinek každé drogy trvá vždy pouze 2 hodiny. Závislosti se je možné zbavit. Způsob "jak" si je však nutné zjistit během hry.

Lokace
Vaše postavy se během hry mohou ocitnout v mnoha různých herních lokacích. Jejich podoba a provedení bude různé a čas od času bude hra žádat o něco více fantazie hráčů. Jsme sice schopni v několika případech připravit zatemněnou a vlhkou místnost jeskyně nebo skutečné prostředí zámku :), v řadě situací ale narazíte na oblast obehnanou bílým provázkem a s vyvěšeným papírem obsahujícím instrukce s popisem daného místa. V takovém případě berte provázek jako neprůchodnou neprůhlednou překážku.

Měna a odměna
Na larpu neexistuje jednotná měna v podobě mincí ze vzácných kovů. V místě s nedostatkem zdrojů k přežití a téměř nulovými obchodními kontakty zlato a stříbro ztratilo svou hodnotu. Navíc předchozí absolutistický vládce Generalisimus, razil své mince z ředěných kovů a nebylo možné jich použít k meziměstskému obchodu. V Emberpolis proto udělali lidé krok zpět a vše se vrátilo ke směnému obchodu. K němu slouží tři základní suroviny: Jídlo, pití, léky. Ve hře budou suroviny zastoupeny zalaminovanými kartičkami.
1 kartička jídla = jídlo odpovídající svačině (oběd je za dvě kartičky)
1 kartička pití = 0,5 litru vody (případně půl piva, jeden panák, sklenka vína)
1 kartička léku = houba, schopná vyléčit většinu běžných nemocí prvního stádia

Na začátku dostane každý hráč životní minimum (1 kartička jídla a 1 pití) + nějaký bonus za kostým (Bonus může být i v podobě zbraně navíc). Hlavní kvalitou kostýmu je to, jak zapadá do světa Rudého Řečiště. Letošní rok si proto nevozte příliš zdobné obleky. Jste spodina a také jako spodina vypadáte:)

Zbraně
Každý hráč, který si do základu svých schopností vybere ovládání zbraně, smí od začátku vlastnit jednu až dvě zbraně podle úrovně kterou ovládá (např. jednoruční za první stupeň a obouruční za druhý, viz tabulka schopností). Každý smí od začátku navíc vlastnit dýku. Všechny další zbraně si musíte sehnat herně buď u kováře, obchodníka, nebo kdekoli jinde. Můžete také najít mistra, který vás bojovém řemeslu naučí. Bez výcviku, se hráči mohou se zbraní(pokud jí vůbec mají) pouze bránit. Pokud by s ní sekli, takový to zásah nezraňuje. Každý však umí ovládat nůž-dýku (délka do 40 cm).

   Jednoruční zbraní se rozumí zbraň do délky 90 cm. obouruční pak cokoli většího. Maximální délka ani typ zbraně omezena není. Stejně tak není omezení velikosti štítů. Luky by měly mít maximální nátah cca do 13 kg, kuše pak do 15kg.

   Samozřejmě požadujeme jako všude jinde BEZPEČNOST a měkčení u zbraní, štíty pak aby měly obalené a měkké hrany. Dýky do 40 cm (pokud nebudou mít žádné ostré hrany) obaleny být nemusí, ale jejich měkčení přesto uvítáme. Ohledně bodných zbraní - za bodné zbraně jsme ochotni uznat dýky, s celou měkkou čepelí (gumový tréningový nůž, čistě molitanové ostří apod.). Chcete-li zbraní bodat, žádejte při schvalování organizátory o povolení.(raději nás však kontaktujte před Larpem a dohodněte e s námi)

Zbroje
Brnění sice představuje jistý luxus, nicméně na druhou stranu není ve světě zakaleném bojem o moc a zdroje zase nijak vyjímečné. Většina spodiny si oblíbila zbroje kožené, které poskytují jistou ochranu ale zároveň neomezují v pohybu. Setkáte se tu ale i s drsně vyhlížejícími žoldáky zakovanými v železe... Výběr zboje proto necháme na vašem uvážení. Každý může od začátku hry používat bez omezení zbroj, kterou si na larp přiveze.
   Schvalování zbrojí a jejich bonusy do hry budou velmi individuální. Pokusíme se zde nastínit alespoň hrubě, jaké výhody vám může daná zbroj poskytnout. Podotýkám, že zbroj bude chránit pouze ta místa, na kterých je fyzicky fyzicky přítomna, tzn. skulinou v plátech či mezerou mezi koženými destičkami rána projde a zraní vás. Tabulka pod textem je určena spíše pro vaši orientaci.(např u kožených zbrojí bude navíc při posuzování záležet na tloušťce plátu kůže z kterého je vyrobena atp.) Před hrou pak budou vlastnosti zbrojí ohodnoceny a upřesněny organizátory.

Kožená zbroj

Destičková - Chrání před krátkými sečnými zbraněmi, cca do 60 cm

Z koženého plátu - Chrání před krátkými sečnými a bodnými zbraněmi, cca do 60 cm + před vrhacími

Kroužková zbroj

Dobře chrání před sečnými zbraněmi (jednoručními - cca 90 cm), před šipkami, šípy a malými vrhacími zbraněmi. (dýky)

Má jen malý efekt proti drtivým zbraním. (palice, obouruční sekyry, palcáty)

Plátová zbroj

Dobře chrání proti sečným zbraním (mečům), i sečným obojručním, skoro žádný účinek v ní nepocítíte, zasáhne-li vás do ní vrhací zbraň či šíp/šipka.

Již ne tolik proti drtivým(palice, obouruční sekyry, palcáty, ale přece jen o něco lépe než kroužková zbroj)

Náhražková zbroj (jekor apod.)

Téměř žádné ochranné účinky(spíše součást kostýmu)

V dobrém provedení lze ochranné účinky srovnat s koženou zbrojí.



Doplňková pravidla - Magie, jedy atp.
Pravidla magie v boji jsou veřejná a bude je muset znát každý, aby věděl, jak se při setkání s magií zachovat. Její výskyt na Larpu bude však značně redukován a oproti minulému ročníku došlo rovněž ke konceptuálnímu zjednodušení.

1. Potkáte-li někoho, kdo má ruku na hlavě, jako byste ho nepotkali. Tato postava je pro vás neviditelná. Neohlížejte se, nepozorujte ji, neupozorňujte na ni kamarády.
2. Uslyšíte-li od někoho slovo "ALFA", pozorně vyslechněte jeho příkaz a bezpodmínečně jej vykonejte, jedná se o herní efekt, většinou související s magií. Příklad: po zásahu zbraní na vás kdosi zakřičí „Alfa – Smrt!/Alfa – jsi mrtvý!“, tzn. Padáte ihned mrtví k zemi.
3. Dostanete-li od hráče, nebo najdete-li například v pokrmu (pod talířem) malé psaníčko, nezahazujte ho! Přečtěte si jej, jak jen to bude možné a postupujte podle pokynů na něm napsaných. Bude se většinou jednat o harmonikovitě složený papír, kde se postupným rozbalováním mění i příznaky a následky toho, co se zrovna děje (nemoci, jedu)
4. Najdete-li někde na sobě čí svých věcech kolíček, nezahazujte jej, nechte ho kde je.
5. Pokud někdo očividně ignoruje zásahy, může k tomu mít svůj herní důvod. Nikdy nevíte jaká, která nebo čí magická moc ho zrovna chrání.
6. Zasáhne-li vás někdo vrhem magického projektilu (papírová či látková koule o průměru cca 10cm rozličné barvy) způsobí vám střední-těžké zranění, podle oblasti zasažené projektilem (do končetin se jedná o střední zranění, které vám vyrazí zbraň z ruky, po zásahu do trupu se s těžkým zraněním skácíte k zemi). Jako ochrana Vám zde nepomůže ani jakékoli brnění či štít (vykryjete-li ránu štítem, zraní vám ruku ve které štít džíte)
7. Podobně jako magické projektily zraňují rovněž artefaktální zbraně, označené žlutou barvou (fáborky, či cáry látky). Neochrání před nimi opět ani brnění, štít či zbraň. Při zkřížení zbraní, tzn. vykrytí útoku vedeného touto zbraní, je zraněna ruka, která zbraň držela. (I zásah do zbraně či štítu vám tedy ruku vyřadí, a zbraň či štít pustíte na zem!
8. Veškeré zbraně, označené zelenou barvou, značí přítomnost jedu. Při zranění takto označenou zbraní(jíž mohou být i pařáty příšer), ztrácíte možnost běhat. Brzy poté se cítíte unavení a malátní. Není-li vám do 20-ti minut podán protijed, vaše postava umírá strašlivou bolestivou smrtí. Otrávit se můžete i jídlem nebo pitím, což vám sdělí buď některý z organizátorů nebo se to dozvíte např. ze srolovaného lísktku schovaného pod jídelním talířem.
9. Když vám někdo v čase, kdy pronášíte formuli kouzla způsobí zranění, kouzlo se nepovede, avšak nevyplýtváte si jeho "použití". Pokud jste po zásahu ještě naživu, můžete se o opakování stejné formule pokusit znovu. Kouzlit můžete, dokud jste schopni pronášet daná zaklínadla (nejste zasaženi kriticky, v bezvědomí atd...). Máte-li ale zraněné obě ruce, nejste schopní kupříkladu hodit projektil...


Rudé stop Platí pravidlo "Rudé stop". Jakmile je pro někoho hra psychicky nebo fyzicky neúnosná, může pronést "Rudé stop", čímž hru pozastaví a získá možnost problém vyřešit (s osobou, které se týká či s organizátorem). Po použití tohoto pravidla uživatel ztrácí iniciativu v záležitostech, které k pozastavení hry vedly. Zneužití je považováno za hrubý prohřešek proti pravidlům. Příklad: Při zatýkání se k tobě stráže chovají přirozeně hrubě. Poté, co ti ovšem nasadí pouta, s tebou smýkají takovým způsobem, že hrozí vykloubení ramene. Proneseš tedy "Rudé stop" a v rychlosti jim to vysvětlíš. Poté ovšem nesmíš využít výhody jemného zacházení k útěku. Toto pravidlo neexistuje proto, abyste své chování přeháněli a následně se hra kvůli tomu musela zastavovat, je to jen taková záchranná brzda při situacích, kdy si navzájem hráči neporozumí v otázce "kam až mohu zajít"? Chovejte se k ostatním jako rozumní lidé. Hrajete-li hrubost, neubližujte přitom ostatním.

Schopnosti
Na začátku si každý hráč z níže uvedeného seznamu vybere dvě ze schopností na úrovni Začátečník, nebo jednu schopnost na úrovni Pokročilý. Během hry bude samozřejmě možné své schopnosti zdokonalit...

Bojové umění: (postup na další úroveň – vždy 12x v boji zranit protivníka)
Začátečník – Hráč je schopný ovládat jednoruční zbraň na blízko (do 90cm), případně libovolnou kombinaci zbraní do 130cm, kde největší rozměr zbraně nesmí přesáhnout 90cm. Může používat rovněž krátké vrhací zbraně (jen dýky do cca 35cm). K jednoruční zbrani je možné mít štít o průměru max 40cm.
Pokročilý – Hráč může používat obouruční zbraň, štít, zbraně střelné a vrhací bez omezení.
Mistr – Hráč je schopný naučit tuto schopnost ostatní. Výuka jednoho člověka trvá 30 minut.
--bez této schopnosti, se hráči mohou se zbraní jen bránit, a pokud někoho seknou, nezraňují... každý umí ovládat od začátku jen jednu dýku do 40 cm.

Obvazování: (postup na další úroveň – vždy 8 vyléčených zranění)
Začátečník – pokud hráč vlastní obvazy, je schopen je použít správně k léčení ran. Délka léčení viz tabulka. Obvazy je případně nutné herně sehnat!
Pokročilý – Je schopen urychlit léčení pomocí bylin (kontaktuje mistra v oblasti léčení). Léčení s bylinou mastí trvá polovinu doby uvedené v tabulce.
Mistr – Hráč je schopný naučit tuto schopnost ostatní. Výuka jednoho člověka trvá 30 minut.

Pomůcka pro posuzování doby léčby je následující:
pro lehká zranění -15 min.
pro střední zranění-cca 30 min.
pro těžká zranění -cca 45 min
přičemž zraněný může víceméně normálně fungovat po uplynutí poloviny této doby (měl by se trochu šetřit). Obvaz na ráně ale musí nechat i druhou polovinu doby, aby léčení bylo úplné. S rozseknutým břichem (tedy "těžkým zraněním") vás např. musí vzít na nosítka, léčení potrvá přibližně 40 minut s tím že 20 byste měli spíše ležet na lůžku.

Kovařina: (postup na další úroveň – vždy 4 kovářské výrobky/zbraně)
Začátečník – hráč dovede zacházet s kovářským náčiním a výhní, pokud sežene kov a dokáže se dostat k výhni, může za cca 10 min vykovat nůž/dýku(do 40 cm) , ne však jakékoli složitější či delší zbraně. Mimo zbraní pak jen lehké kovářské práce jako vyrobit hřebíky, svícen...
Pokročilý – Dokáže vyrobit jakékoli jednoruční (do 90 cm) a střelné zbraně. Také kroužkovou a koženou zbroj. Mimo zbraní středně těžké kovářské práce jako vyrobit: mříže, pouta k zakování...
Mistr – Dokáže vyrábět zbraně bez omezení (tzn. především obouruční), vykovat zámek, plátovou zbroj. Tzn. ze železa dokáže vyrobit prakticky cokoli. Je schopný naučit tuto schopnost ostatní. Výuka jednoho člověka trvá 30 minut.

Okrádání: (postup na další úroveň – vždy 10 okradení)
Začátečník – Snadnější okrádání pomocí tzv. „kolíčkování“. Kolíček na prádlo připnete na věc, kterou chce ukrást/vykrást (měšec,brašna,kapsa) a posléze to oznámíte někomu z organizátorů. Ten Vám ukradené věci přinese, aby okradený skutečně netušil kdo mu věci odcizil. Ukrást se dají pouze herní předměty a suroviny.
Pokročilý – hráč nemusí mrtvolu/hráče v bezvědomí reálně prohledávat ale pouze ji vždy sdělí “obírám tě”, a ona mu musí ihned vydat všechny herní předměty a suroviny.
Mistr – Může další hráče učit schopnost "Okrádání". Výuka jednoho člověka a trvá 30 minut.

Pasti a zámky: (postup na další úroveň – vždy 4 otevření zámků nebo pokusů zneškodnit herní past)
Začátečník - hráč je schopen lépe nalézat a zneškodnit herní (papírkové) pasti(pokud vás zasáhne past reálná, např. závěsný ostnatý ježek, máte smůlu). Zámky Začátečník nezvládá.
Pokročilý – Znalost mechanismů postoupila na takovou úroveň, že je hráč schopný otevření herních zámků paklíčem – drátem. Paklíč je nutné herně sehnat! pokud si tuto schopnost vyberete do začátku, dostanete s ní i několik paklíčů. Každý paklíč je na jedno použití/zámek. (reálné zámky může zkusit otevřít každý, zloděj s tímto stupněm schopnosti buď dostane klíč nebo je na tom stejně jako ten kdo schopnost nemá)
Mistr – Hráč je schopný naučit tuto schopnost ostatní. Výuka jednoho člověka trvá 30 minut. Navíc pokud mistr sežene návod k výrobě pasti, může jí sestrojit a nastražit.

Přihlašování
Použijte k němu formulář v sekci Akce. Do textu formuláře, nebo přímo nám na mail můžete přiložit vlastní historii či předpoklady postavy, což není poviností. Příprava na hru je hodotnou především pro vás samotné. Budete-li mít pocit, že vaše přihláška nedošla správně, můžete se obrátit na náš mail karminovi.orli@gmail.com

Shrnutí co s sebou :Kostým, Zbraně , Další herní propriety (co uznáte za vhodné - křesadlo, svíčka, provaz...), Nádobí pro stravování v Hospodě (misky, nádoby, korbele, lžíce,) Startovné (250 Kč),Trocha peněz na jídlo a pití v hospodě, Vybavení na přespání (spacák, něco pod sebe-igelit, celta, karimatka), K základní hygieně (kartáček, ručník, služebnou) Co vám jinak bude chybět, seženete si herně.